piątek, 14 października 2016

Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa, Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym i znajduje się ok. 25 km od Krakowa. Na jego terenie znajduje się kilkaset jaskiń, w których często można spotkać różne gatunki nietoperzy. Wyliczono, że jest ich tam aż 17 na ponad 20 występujących w Polsce! Dzięki bogactwie tych rejonów pod względem chiropterofauny, ssak ten stał się symbolem parku. W jaskiniach na terenie parku udokumentowano obecność człowieka prehistorycznego.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Sułoszowa znajduje się zamek Pieskowa Skała. Po skończonym remoncie trwającym kilka lat można znowu zagościć w jego progach.
Pierwsze wzmianki na temat Peskenstein pochodzą z 1315r. z dokumentu Władysława Łokietka. W roku 1377 król Ludwik Węgierski obdarzył Zamkiem krakowskiego podstolego- Piotra Szafrańca z Łuczyc. Kolejne pokolenia Szafrańców przez swoje poczynania utraciły majątek, a także reputację. W XVI wieku wszystko wróciło do normy. Zamek uległ przebudowie i remontom. Zmienił się na budowlę w renesansowym stylu. Jeden z potomków Szafrańców- Stanisław- wpłynął na to jak zamek wygląda obecnie.
Zamek zmieniał swoich właścicieli, a na początku XX wieku zmienił się w pensjonat. Następnie miejsce to pełniło funkcję sierocińca. Obecnie w Pieskowej Skale znajduje się muzeum z ciekawymi wystawami. Zobaczyć tam można m.in. obrazy J. Chełmońskiego.
Okolica Pieskowej Skały to ostoja płazów, m.in. traszek, rzekotki drzewnej, kumaków, ropuch.

Na terenie Zamku nagrano sceny do filmów m.in. do ,,Ogniem i mieczem", ,,Pana Wołodyjowskiego", ,,Janosika", ,,Królowej Bony". 

W pobliżu Zamku znajduje się ostaniec, skalna maczuga nazywana Maczugą Herkulesa. Ma ona 25 metrów i często traktowana jest jako symbol Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Na szczycie Maczugi umiejscowiony jest metalowy krzyż, postawiony tam na pamiątkę pierwszego wejścia na skałę przez Leona Witka.
W całym Ojcowskim Parku Narodowym i w jego okolicach możemy podziwiać przepiękne wapienne skały i wyjątkowo piękną przyrodę.
W Ojcowie możemy skosztować ojcowskiego pstrąga w różnej postaci, a także innych przysmaków.

10 komentarzy:

 1. Bardzo lubiane przeze mnie okolice. Teraz, jesienią jest tam wyjątkowo ładnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Kolorowe drzewa wyglądają cudownie :)

   Usuń
 2. Ślicznie tam jest, uwielbiam podróże ale akurat tam nie byłam. Polska jest piękna i trzeba ją zwiedzać ;) Pozdrawiam!
  http://xgetflowx.blogspot.com/
  *odwdzięczam się za każdą obserwację

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo moja ukochana Pieskowa Skała. Jestem tutaj kilka razy w roku.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za piękną wycieczkę w tak uroczym miejscu.Nigdy tam nie byłam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto jest je odwiedzić. Szczególnie pięknie jest teraz- jesienią.

   Usuń
 5. Niestety, nie byłam i bardzo żałuję, tyle jest pięknych widoków w tej okolicy... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam się tam wybrać :) Piękna okolica.

   Usuń